żwirek dla kota

Jaki żwirek dla kota najlepszy?

Jaki żwirek dla kota najlepszy?

Jeżeli Twój kot mieszka z Tobą w domu lub w mieszkaniu, konieczne jest wyposażenie kuwety w specjalny żwirek. Do wyboru mamy naprawdę dużo różnych rodzajów żwirków. Który z nich jest najlepszy? Czy lepiej wybrać bentonitowy żwirek dla kota, czy może lepszy będzie drewniany żwirek dla kota?

Żwirek dla kota jest konieczny do zachowania odpowiedniej higieny tego zwierzęcia. Oczywiście można z nich zrezygnować, wyściełając kuwetę gazetami lub trocinami, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Zdecydowanie zapach oraz higieniczność tych rozwiązań nie będą Cię zadawalały. Do wyboru mamy różnorodne żwirki, które różnią się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane, ale również wielkością.

Bardzo często posiadacze kotów decydują się na żwirki bentonitowe dla kotów. Świetnie zbrylają, jednak niestety roznoszą się po domu, dlatego trudniej stosując je zachować w mieszkaniu czystość. Obecnie w sklepach zoologicznych można zakupić różnorodne wersje tego żwirku. Są np. żwirki zapachowe, perfumowane (zapach lasu, zapach lawendy), ale też antybakteryjne oraz klasyczne.

Innym rodzajem są żwirki dla kotów drewniane. Są one chwalone przede wszystkim za łatwość w ich sprzątaniu, a także za atrakcyjną cenę. Dodatkowo żwirek z drewna jest oczywiście ekologiczny i biodegradowalny. Jest też wygodny, ponieważ można usuwać go w toalecie. Jednak, trzeba pamiętać o tym, że jest on również bardzo lekki, dlatego roznosi się po całym mieszkaniu.

Oprócz w nich w ofertach dobrych sklepów zoologicznych znajdziemy również żwirki granitowe oraz żwirki diagnostyczne. Te żwirki stosuje się w konkretnych sytuacjach. Jeżeli chodzi o specjalistyczne żwirki, to stosowane są one np. do pobierania próbek moczu w celach diagnostycznych.

W zależności od tego, jaki żwirek wybierzemy, będzie determinowało to częstotliwość sprzątania kuwety. Warto się zatem dobrze zastanowić nad odpowiednim wyborem. Jeżeli zdecydujemy się na żwirki zbrylające się, wystarczy raz dziennie wybrać grudki i odchody. Jeżeli zdecydujemy się na niebrylujące się żwirki, wymiana musi być znacznie częstsza.