sucha karma dla psa

Karmienie psów rasowych – jaka karma dla psa?

Karmienie psów rasowych – jaka karma dla psa?

Wielkość posiłków, które powinno się dostarczać pieskowi domowemu jest uzależniona od jego wieku oraz rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w ciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż małe psy w czasie rozwoju posiadają większe zapotrzebowanie na białko oraz biopierwiastki zawarte w pożywieniu. przy czym posiadają małe żołądki. Czworonogi dorosłe można karmić jedynie raz dziennie, należy jednak zadbać o wartości odżywcze takiego posiłku. Odmiennie należy karmić psiny bardzo duże i olbrzymich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w ciągu dnia.

Jak żywić psa?

Powodem tak małej ilości posiłków, jakie należy serwować psu, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach styl żywienia. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, uśmiercając zwierzęta zdecydowanie wyższe od nich. Niemożliwym byłoby osiągnięcie tego przez tylko jednego z nich. Rezultatem współpracy jest duży pokarm, jakim może najeść się cała wataha.

Każdorazowe polowanie znamionuje zatem dużą działkę mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby wystarczające aż do następnego polowania. Lecz termin następnej sposobności do pokarmu jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wyrobienie schematu, jaki pozwoli im spożywać nieczęsto, i jednocześnie suto.
Pieski posiadają dokładnie ten sam mechanizm żywienia. Instynktownie konsumują wtedy o dużo więcej, aniżeli muszą do pozbycia się poczucia głodu. Dlatego też można oglądać, iż domowe czworonogi jedzą całą, lub prawie całą miskę żywności na raz. Instynktownie wręcz jedzą tyle, ile tylko potrafią, by przygotować nadmiary. Wrodzony psi popęd łowczy czyni, iż te stworzenia często się przejadają. Należy zatem dostosować sposób karmienia pieska w taki sposób, by uniknąć przekarmienia stworzenia i narażenia go na liczne przypadłości.

Jak często karmić pieska?

Pieskom domowym rekomenduje się podawać pożywienie jedynie raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast działać inaczej gdy pupilkiem jest pies rasy dużej. Te zwierzęta wymagają rozłożenia posiłku na choćby dwie porcje. Posiadają one duże organizmy, a więc zapotrzebowanie na czynniki odżywcze jest ogromne. Takie psy nie posiadają natomiast na tyle wielkich żołądków, by były w stanie pomieścić potrzebne im wielkości pożywienia.

Jeśli chodzi o nader idealne żywienie psów olbrzymich, to najlepszym zabiegiem będzie udzielanie im karmy suchej. Kluczowe jest tymczasem to, by kupować profesjonalną żywność dedykowaną dla piesków tejże rasy. Jest ona przygotowana w taki sposób, by w jak najmniejszej dawce żywności ujęte było możliwie jak najwięcej ważnych pierwiastków spożywczych. Powoduje to, iż czworonogi ras dużych mogą być karmione rzadziej, przy czym nie obciążają systemu pokarmowego za dużą ilością pożywienia.