tresura szczeniaka

Samodzielna tresura swojego psa – od czego należy zacząć?

Samodzielna tresura swojego psa – od czego należy zacząć?

Mały i rozbrykany a ponadto pełen sił psiaczek, nie potrafi długo skoncentrować się na określonej rzeczy. Na tresurę psa warto wybrać optymalny czas i sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego psiny. Długość smyczy zależna jest od wielkości psiny, ale również naszego wzrostu, tak aby dawała możliwość ruchów psu oraz właścicielowi.

Na początku należałoby zakupić się smycz automatyczną, jaka ma pozwolić na prędkie zareagowanie na niepożądany manewr naszego psiny. Potem należy zakupić obroże, jeżeli mamy dużego psa to powinniśmy zakupić obrożę łańcuszkową, która dopuści nam pełniejszą kontrolę nad psem. Musimy pamiętać, że obroża musi być przystosowana do wagi i zachowania pieska. Jeżeli już kupiliśmy potrzebne rzeczy, możemy już przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy zawsze dbać, aby na wstępie uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie psiny na spacerze lecz o kilka kroków przed nami stanowi to kolejny etap tresury. Istotne jest aby pieskowi wydawać przejrzyste oraz łatwe polecenia, najlepiej komunikowane zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi skończyć się sukcesem. Na wstępie, trudno może być nam przekonać psa do zwrócenia uwagi bądź też wymuszenia wyższej czujności na konkretne polecenia. Jeżeli na spacerze czworonóg przesadnie ciągnie i usiłuje wybiegać już na parę kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć trochę do tyłu, polecając tym samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli natomiast nasz pies idzie za wolno, musimy lekko go podciągnąć do przodu albo zachęćmy krótkim lecz wspólnym biegnięciem. Jeśli jednak uda się psinie podołać naszym oczekiwaniom i poprawnie wypełnić polecenia, koniecznie nagrodźmy go ulubionym przysmakiem.

Nauczenie naszego psa chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, lecz także znajomość podstawowych komend nie musi być trudne. Trzeba wyłącznie wytrwałości, oraz przede wszystkim cykliczności. Wówczas właśnie zamierzony skutek własnej tresury jest łatwiejszy do osiągnięcia.