Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu małe wymiary jest dobrą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać w niej kilka zwierząt.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż grozi to utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wypadają poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa trochę twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo dbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę naszej świnki morskiej należy umieścić w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie może udać się na odpoczynek lub uspokoić się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota